Botox

Clostridium botulinum bakterisinin toksininden üretilen Botulinum Toksin Tip-A, uygulandığı bölgede kasların sinirsel uyarımını geçici olarak durdurarak etkisini gösterir. Genel olarak ülkemizde Botox ® ve Dysport ® markalı ürünler kullanılsa da yakın zamanda başka markaların da üretimine ve kullanılmasına başlanmıştır.

Plastik cerrahi açısından botox, yüz ve boyun bölgesindeki ince kırışıklıkların giderilmesinde, terleme ve migren tipi baş ağrısının tedavisinde kullanılmaktadır. Yüzde mimik kaslarına uygulandığında uygulama bölgesinin 1-2 cm etrafındaki kas dokusunun uyarılmasını engelleyerek ince kırışıklıkları ortadan kaldırır. Botox bir dolgu maddesi değildir. Bu sebeple derin kırışıklıkların tedavisinde dolgu maddeleri ile birlikte kullanmak daha uygun olacaktır.

Uygulamanın ardından ilk 24 saatte etkisini göstermeye başlasa da tam etki 7 gün sonra ortaya çıkacaktır. 6 ay sonra etkisi tamamen ortadan kalkar.

Tekrarlayan Botox uygulamaları ile daha kalıcı sonuçlar elde etmek mümkündür.

Opr. Dr. Ahmet AYDIN

Uygulama bir muayenehane, klinik veya hastane ortamında yapılmalıdır. Botox uygulamasında ağrı oldukça hafiftir. Uygulama öncesi lokal anestetik kremler sonrasında ise buz tedavisi kullanılarak ağrı en aza indirilebilir. Uygulama sonrası günlük hayata hemen dönülebilir.

Doğru dozlarda uygun bölgelere yapıldığında son derece doğal ve başarılı sonuçlar elde edilir. Sanılanın aksine ifadesiz donuk bir yüze sebep olmaz. Ancak merdiven altı uygulamalar sonrası ağız köşesinde düşme ve kayma, kaş asimetrisi, göz kapağında görmeyi etkileyecek düzeyde düşüklük hatta çift görme gibi birçok problem ortaya çıkabilir. Uygulanan malzeme kaliteli bile olsa, uygulama dozlarının yanlış planlanması veya estetik yüz anatomisinin yeterince doğru bilinmemesi bu problemlerin oluşmasına sebep olacaktır.

Botox uygulamasının Dermatoloji (Cildiye) veya Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanları tarafından yapıldığına emin olun.

Opr. Dr. Ahmet AYDIN

Aşırı terleme günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen bir problemdir. El, ayak ve koltuk altı gibi aşırı terleyen bölgelere uygulanan botox, problemin 6-9 ay ortadan kalkmasını sağlayacaktır.