Karın Germe

Karın germe, diğer adıyla abdominoplasti operasyonunda karın ve bel bölgesindeki fazla yağ ve deri dokuları çıkarılır, zayıflamış olan karın kasları onarılarak daha gergin ve zayıf bir görünüm kazandırılır.

Karın germe operasyonu, aşırı kilo alıp veren, geçirilmiş hamilelik ve yaşlanma ile birlikte karın bölgesinde sarkma oluşan hastalara uygulanabilir. Göbek deliği altında kalan ve stria dediğimiz deri çatlakları da bu operasyon esnasında fazla deri dokusu ile birlikte çıkarılabilir. Yağ emme (Liposuction) ve meme estetiği gibi diğer estetik operasyonlarla birlikte kombine olarak uygulanabilir.

Operasyon sonrası sonuç kalıcıdır ancak ameliyat sonrası hastanın kilosundaki aşırı değişiklikler, sonucu etkileyebilir. Bu sebeple hasta daha fazla kilo vermeyi veya gebe kalmayı planlıyorsa operasyonun ileri bir tarihe ertelenmesi tavsiye edilir.

Karın germe uygulaması bir zayıflama operasyonu değil, vücut şekillendirme operasyonudur. Bu uygulama için uygun olan hastalar ideal kilolarına yaklaşmış olmalıdır.

Opr. Dr. Ahmet AYDIN

Operayon genel anestezi altında gerçekleştirilir. Göbek deliği altında kalan sarkmış fazla deri ve yağ dokusu çıkarılır. Gevşemiş olan karın kasları birbirlerine dikilerek sıkılaştırılır. Göbek deliğinin yeni yeri oluşturulur ve bu bölgeye taşınır. Sarkıklık ile birlikte aşırı yağlanma söz konusu ise liposuction yöntemi uygulamaya eklenir. Ameliyat esnasında kullanılan dikişler deri altında bırakılacağından ameliyat sonrası dikiş almaya gerek kalmayacaktır. Ameliyat süresi 2-3 saattir. Ameliyat sonrası izler bikini hattı altında gizli kalacaktır.

Hastalar ameliyat sonrası 1-2 gün hastanede takip edildikten sonra taburcu edilirler. Ameliyat esnasında yerleştirilecek olan direnler 2-3 gün takip edildikten sonra çekilir. Ameliyattan 1 hafta sonra hastalar basit egzersizleri yapmaya başlayabilirler. 1.5 – 2 ay sonra kendilerini iyi hissettikleri taktirde daha ağır egzersizlere geçilebilir. Ameliyat sonrası ilk 1 ay korse giyilmesi önerilir.

Her operasyonda olduğu gibi karın germe uygulaması sonrasında da istenmeyen durumlar oluşabilir. Karın içinde kan veya serum birikmesi, yara enfeksiyonu, dikiş hattında ayrışma, yara iyileşmesinde gecikme bunlardan birkaçıdır. Sigara kullanımı, eşlik eden diyabet hastalığı ve aşırı kilo bu problemlerin görülme sıklığını artıran durumlardır.

Mini Karın Germe

Fazla cilt ve yağ dokunun sadece göbek deliği altında olduğu durumlarda uygulanır. Klasik karın germe operasyonuna göre daha kısa bir kesi ile uygulanacağından daha az iz kalacaktır. Göbek deliğinin yeri değiştirilmez. Göbek deliğinin üzerinde kalan bölgeye liposuction uygulanır. İyileşme dönemi klasik karın germe operasyonuna göre daha kısa sürecektir.