Kol Germe

Aşırı kilo kaybı veya yaşlanma sonucu dirsek ile koltuk altı arasında kalan kol bölümünde deri sarkmaları oluşabilir. Özellikle yaz aylarında kolsuz kıyafetler giyilmesi ile bu deformiteler daha da farkedilecektir. Kol germe ameliyatı bu sarkmaların giderilmesi amacıyla cilt ve yağ dokusunun çıkartıldığı bir işlemdir. Hem kadın, hem de erkek hastalar için uygulanabilir.

Kol germe ameliyatı ile daha ince ve daha gergin kollara kavuşmak mümkündür.

Opr. Dr. Ahmet AYDIN

Operasyon öncesinde hastanın problemi ve beklentileri doğrultusunda detaylı bir planlama yapılır. Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ortalama 1-2 saat sürer. Ameliyat öncesi planlanan kesiler ile deri ve yağ dokusu çıkarılır, ardından germe işlemi uygulanır. Liposuction (yağ emme) uygulaması da ameliyat esnasında eklenebilir. Operasyon sonrasında hastaya elastik bandaj uygulaması yapılır. 1 gece hastanede yatırarak takip etmek gerekebilir. Ameliyat esnasında kullanılan dikişler deri altında bırakılacağından ameliyat sonrası dikiş almaya gerek kalmayacaktır. Ameliyat izleri kolun iç ve arka kısmında kalacaktır.

Hastalar 1 hafta içinde günlük hayatlarına geri dönebilirler. İlk 2 hafta kolların kullanılmadığı basit spor aktiviteler yapılabilir. 2. ayın sonunda daha ağır egzersizlere izin verilebilir.