Göz Kapağı Estetiği

Yaşlanmayla birlikte göz kapaklarının destek dokuları zayıflar ve göz kapaklarında sarkmalar ve torbalanmalar oluşur. Bu da kişiye yorgun ve yaşlı bir görünüm verir. Üst göz kapağındaki sarkmalar ilerlediği taktirde kişinin görüş alanını kısıtlar. Blefaroplasti operasyonu ile göz kapakları daha genç bir görünüm kazanırken görüş alanının da yeniden açılması sağlanır.

Eski fotoğraflarınıza baktığınızda göz kapaklarınızın daha genç durduğunu farkettiniz mi? Yoksa siz de bir blefaroplasti adayı mısınız?

Opr. Dr. Ahmet AYDIN

Üst göz kapağı estetiği için deri fazlalığının durumuna göre uygun çizimler yapılır. Lokal anestezi uygulamasının ardından deri ve uygun miktarda kas kesilerek çıkarılır. Belirgin olan yağ dokusu uygun miktarda çıkartılır ve şekillendirilir. Ardından da cilt dikişleri atılır. Uygulama için lokal anestezi çoğu hasta için yeterlidir. Uygulama ortalama 30 dakika sürer. Hastalar aynı gün taburcu edilebilir.

Alt göz kapağı estetiği için kirpik hattına gizlenmiş bir cilt kesisi oluşturulur. Alt göz kapağında torbalanmaya sebep olan fazla cilt ve yağ dokusu çıkarılır. Bu ameliyat esnasında orta yüz bölgesine germe uygulanabilir. Bu operasyon için genel anestezi ya da sedasyon dediğimiz hafif uyku haline getiren ilaçların uygulanması gerekmektedir. Ameliyat ortalama 1 saat sürer. Anestezinin çeşidine göre 1 gece hastanede yatırarak takip etmek gerekebilir.

Ameliyat sonrası gelişen şişlikler ve morluklar ilk 3 gün devam edebilir. Bu problemleri en aza indirmek amacıyla buz uygulaması önermekteyiz. Ameliyat sonrası 5. günde dikişlerin tamamı alınır. Doğal estetik çizgilere gizlenmiş dikişlerin izleri son derece belirsizdir. Bu izlerin daha az belirgin olması için ilk 3 ay güneşten koruma önermekteyiz. Hastalar 3 gün sonra güneş gözlükleri ile dışarı çıkabilirler, işe geri dönüş 7-10 gün sürmektedir. Hastalar eğer kontakt lens kullanıyorsa, 2 hafta kullanmamaları önerilir.