Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak deformitesi, kulağın baş ile arasındaki açının geniş olması sonucu öne doğru belirginleşmesi durumudur. Bu durumdan etkilenen kız çocuklar saçlarını toplamaktan çekinirken, erkek çocuklar da saçlarını uzatarak bu problemi gizlemeye çalışırlar. Özellikle okul çağında kepçe kulak deformitesi sebebi ile akranları tarafından alay edilen çocuklarda çeşitli psikososyal problemler gözlenebilir, bu da okul başarısını düşürür.

Kepçe kulak onarımına “Otoplasti” denir. Operasyon ustalıkla yapıldığında kalıcı ve doğal sonuçlar elde etmek mümkündür.

Opr. Dr. Ahmet AYDIN

Ameliyat için en uygun zaman okul öncesi dönem olmasına rağmen sonrasında da rahatlıkla uygulanabilir. Birçok otoplasti tekniği tarif edilmiştir. Bunlardan birisi de dikiş ile şekillendirme yöntemidir. Operasyon yaklaşık 1 saat sürer. Bu yöntem için uygun olan hastaların kıkırdakları operasyon esnasında çizilerek zayıflatılır ve ardından kulak arkasından atılan özellikli dikişlerler ile kulağa yeni şekli verilir ve kulağın kafayla olan açısı daraltılır. Bu yöntemde izler minimaldir ve kulak arkasında kalacak şekilde gizlidir. Unutulmamalıdır ki bu yöntem için uygun hasta seçimi son derece önemlidir.

Ameliyat küçük çocuklarda genel anestezi altında yapılır. Erişkinler için genellikle lokal anestezi yeterlidir ancak sedasyon dediğimiz hafif uyku haline getiren ilaçlarla desteklemek gerekebilir. Sadece lokal anestezi uygulanan hastalar aynı gün taburcu edilebilir. Genel anestezi veya sedasyon uygulanan hastaların 1 gece hastanede yatarak takip edilmesi tercihimdir. Hastalar elastik bandaj ile taburcu edilir, daha sonra ilk 2 hafta sürekli, sonraki 2 hafta ise sadece geceleri olmak üzere 1 ay boyunca tenisçi bandı kullanmaları tavsiye edilir.

Ameliyat sonrası karşılaşılabilecek sorunlar hematom dediğimiz kan birikmesi ve dikiş açılmasıdır. Bu problemleri ameliyat sonrası bandaj uygulaması ile en aza indirmeye çalışmaktayız.