Yanak Estetiği

Bişektomi ya da daha popüler ismiyle Holywood yanağı estetiği, yanak bölgesinde bulunan Bichat yağ yastıkçıklarının cerrahi olarak çıkartılarak yuvarlak ve şişman görünen yüz hattının elmacık kemiklerinin daha belirgin olduğu zayıf ve üçgen forma getirilmesi amacıyla uygulanan bir operasyondur.

Fransız anatomist Marie François Xavier Bichat’ın ilk olarak tarif ettiği yanak bölgesinde bulunan yağ yastıkçıkları, daha sonra kendi adıyla Bichat yağ yastıkçıkları olarak anılmaya başlanmıştır.

Bichat yağ yastıkçıkları yenidoğan bebeklerde daha fazla gelişmiştir ve emme esnasında yanağın içe doğru çökmesini engeller. Zamanla bu yağ dokusunun küçülmesiyle bebeğin yuvarlak olan yüz hattı erişkinde köşeli bir görünüm kazanır. Genetik bazı sebeplerden dolayı kimi bireylerde bu doku yaşla birlikte yeterince küçülmez. Yenidoğan döneminde sevimli görünen bu yuvarlak ve tombul yüz hatları erişkin kişilerde daha az etkileyici görünüme sebep olacaktır.

Bu operasyon için genel anestezi ya da sedasyon dediğimiz hafif uyku haline getiren ilaçların uygulanması gerekmektedir. Ağız içinden yapılan kesiler ile her iki yanaktan belli oranlarda yağ yastıkçıkları çıkarılır, ardından kendiliğinden eriyen dikişler konularak operasyon sonlandırılır. Operasyonun ortalama süresi 45 dakikadır. Kesi ağız içinden yapıldığı için dışarıdan belli olabilecek herhangi bir ameliyat izi kalmayacaktır.

Ameliyat sonrası ilk 3 gün hastalara önce sıvı, daha sonra yumuşak gıdalar ile beslenmeleri önerilir. İlk günler hassasiyet yapabileceğinden sıcak içecekler içmemesi ve her yemekten sonra gargara uygulaması tavsiye edilir. Erişkin dönemde Bichat yağ yastıkçıklarının hacim oluşturması dışında herhangi bilinen bir görevi olmadığından operasyonun riskleri minimaldir. Kanama, enfeksiyon, tükürük kanalı hasarı ameliyat sonrasında gözlenebilecek problemlerden birkaçıdır. Ameliyat öncesi detaylı muayene ve planlama ve kişiye özel uygun cerrahi tekniğin kullanılması ile bu problemler en aza indirilecektir.

Ameliyat sonrası problemlerin en aza indirilmesi ancak estetik yüz anatomisinin detaylı değerlendirilebilmesi ile sağlanacaktır. Bu sebeple operasyonunuzun bir Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik cerrah tarafından yapılacağına emin olun.

Opr. Dr. Ahmet AYDIN